Szkoła podstawowa nr 1

im. Konstytucji 3 Maja w Nasielsku

Szkoła podstawowa nr 1

im. Konstytucji 3 Maja w Nasielsku

Szkoła podstawowa nr 1

im. Konstytucji 3 Maja w Nasielsku

Wolontariusze na start!

pola„Nadzieja przychodzi do człowieka
wraz z drugim człowiekiem”

Dante Alighieri

W tym roku szkolnym po raz pierwszy nasz Szkolny Klub Wolontariatu postanowił zaangażować się w piękną Ogólnopolską Kampanię Społeczną Pola Nadziei. Ideą Pól Nadziei jest niesienie bezinteresownej pomocy nieuleczalnie chorym oraz ich rodzinom . Naszym celem jest uwrażliwianie dzieci i młodzieży na potrzeby osób cierpiących, a także szerzenie idei niesienia bezinteresownej pomocy. Symbolem programu są żonkile.

W dniu 24.10.2018 r. gościliśmy w naszej szkole Dyrektora Caritas w Płocku ks. Szczepana Bugaja oraz p. Małgorzatę Przemyłską. Przybliżyli oni społeczności uczniowskiej ideę wolontariatu oraz cel prowadzonej akcji.

Pomimo brzydkiej , deszczowej pogody w szkole było słonecznie, ciepło i uroczyście. Uczniowie i nauczyciele mieli żółte koszulki , balony i przypięte żonkile. Szczególnie młodsze klasy wykazały się dużą pomysłowością. Klasa 2a przyniosła nawet drugie śniadanie w kolorze żółtym.                                

Nasi goście wysłuchali recytacji wierszy i piosenek na temat przyjaźni i niesienia pomocy innym. Za swój występ zostali nagrodzeni brawami oraz słodkimi upominkami. Na koniec pierwszej części spotkania, sześcioro uczniów wzięło udział w konkursie otrzymując upominki przywiezione przez naszych gości. W związku z dzisiejszą pogodą sadzenie żonkili z młodszymi uczniami przenieśliśmy na inny - bardziej słoneczny dzień.

Kolejną grupą, która przybyła na spotkanie z gośćmi byli wolontariusze z klas 5-8 szkoły podstawowej oraz z 3 klasy gimnazjum. Uczniowie ubrani w żółte koszulki Pól Nadziei i Szkolnego Klubu Wolontariatu wysłuchali świadectwa p. Małgorzaty, która zachęcała do uważnej obserwacji swojego otoczenia. Być może wśród koleżanek i kolegów jest ktoś, komu potrzebna jest pomoc. Cisza wśród zebranych była wymownym znakiem zrozumienia istoty i celu dzisiejszego spotkania.

Na koniec uczniowie podziękowali ks. Szczepanowi i p. Małgorzacie za słowa skierowane do młodzieży i konkretne przykłady pracy wolontariusza. Następnie wszyscy chętni wyszli na zewnątrz, gdzie w parku przy szkole przygotowaliśmy wcześniej symboliczne Pole Nadziei w kształcie serca, aby posadzić cebulki żonkili, będących symbolem jedności z osobami dotkniętymi ciężką chorobą nowotworową.

Wiosną, od marca do maja, kiedy żonkile zakwitną, rozpoczniemy drugą część Akcji „Pola Nadziei”.

Cała społeczność szkolna wykazała się wielkim zaangażowaniem.

Serdecznie dziękujemy

 

Galeria zdjęć                                                             

Opiekunowie SKW